• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
DEMİRCİ 2 NOLU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ
0236 462 14 25
Aile Hekimim Kim
Duyurular
Çalışma Saatleri
 PAZARTESİ07:00-17:00
 SALI08:00-18:00
 ÇARŞAMBA08:00-17:00
 PERŞEMBE08:00-18:00
 CUMA07:00-17:00
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret62577

Kanser Tarama Programı

 

ULUSAL KANSER TARAMA PROGRAMI

Kanserin önlenmesi için kanser tarama programlarına odaklanılmıştır. Bu amaçla, tüm Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Hekimleri ve KETEM de bir “Ulusal Kanser Kontrol Programı” organize edilmiştir. Meme kolorektal kanser ve serviks kanseri tarama programları da ülke genelinde sürdürülmektedir.
Ülkemizde Ulusal Kanser Tarama Programı üç kanser tipi için yapılmaktadır.
1. Serviks Kanseri Tarama Programı:30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir yapılır.
2. Meme Kanseri Tarama Programı:40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir yapılır.
3. Kolorektal Kanser Tarama Programı: 50-70 yaş kadın erkeklere 2 yılda bir yapılır.
Ülkemizdeki tarama programları ve diğer ayrıntılarına ulaşmak için aşagıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.
http://kanser.gov.tr/daire-faaliyetleri/ketem-ve-kanser-taramalari.html

.SERVİKS KANSERİ TARAMA PROGRAMI
Serviks kanserinin taranmasındaki temel amaç; ülke çapında oluşturulacak ulusal bir tarama programını hedef popülasyona uygulayarak, servikal patolojileri henüz premalign veya erken evrede iken tespit etmek, etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmektir.
30-65 yaş arasında bayanlara beş yılda bir uygulanan tarama programı HPV-DNA testi ve Pap-smear testi olarak yapılır. Bu testler tüm Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Hekimleri ve KETEM de kimlik kartıyla gidildiğinde ücretsiz yapılmaktadır.


HPV Testi: HPV DNA’nın serviks kanseri ile ilişkisi artık kanıtlanmış olup, serviks kanserli hastaların %99.9’un da HPV DNA varlığı gösterilmiştir. HPV testinin negatif olması durumunda; takip eden beş yıl içerisinde servikal kanser olma ihtimali çok düşüktür.
Pap-smear Testi: Pap-smear testi dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan sitolojik bir tarama testidir. Bu sitolojik tarama testi ile henüz belirti vermeden yada preinvazif ve erken invazif servikal lezyonlar saptanır.


MEME KANSERİ TARAMA PROGRAMI
Meme kanserinin taranmasındaki temel amaç; ülke çapında oluşturulacak ulusal tarama programını,hedef popülasyona uygulayarak, kanser gelişim sürecini, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan erken evrede iken tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmektir.Bunu sağlayabilmek için çeşitli modaliteler önerilmiş ise de bunlardan yalnızca “mamografi ile tarama”nın etkinliği kanıtlanmıştır.
40-69 yaş arasında bayanlara iki yılda bir uygulanan tarama programı mamografi olarak yapılır. KETEM de kimlik kartıyla gidildiğinde ücretsiz yapılmaktadır.
Tarama Mamografisi: Saptanan ve klinik bulgu veren meme patolojilerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bir yöntemdir. Tanısal MG, endikasyon dahilinde herhangi bir yaş sınırı veya aralığı olmadan yapılabilir. Özellikle aşağıda sayılan durumlarda yapılması önerilmektedir.
 Kitle, aksiller lenfadenopati, meme başı akıntısı, cilt değişiklikleri veya devamlı fokal veya diffüz ağrı veya hassasiyet bulgularında,
 Tarama mamografisi ile saptanmış yeni bulgularda,
 Tarama mamografisi ile muhtemel benign bulgular tanımlanıp kısa aralıklarla takibi önerilen olgularda,
 Meme kanseri nedeniyle tedavi alan olgularda.


KOLOREKTAL KANSER TARAMA PROGRAMI
Önemli bir sağlık sorunu olan kolorektal kanserler, premalign lezyonların varlığı ve nispeten kolay erişilebilir bir organ olması nedeniyle erken yakalamaya uygun bir hastalıktır. Bu nedenlerden ötürü temel amaç; ülke çapında oluşturulacak ulusal bir tarama programını hedef popülasyona uygulayarak, kolorektal patolojileri henüz premalign veya erken evrede iken tespit edip, etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle invazif kanser sıklığını, buna bağlı ölüm hızını düşürmek, aksi takdirde uygulanması gereken karmaşık ve pahalı tedavileri önlemektir.
Ülkemiz için önemli bir sağlık sorunu olan kolorektal kanseri gelişmeden önlemek ve erken evrede yakalayabilmek için 50-70 yaş arasındaki bay ve bayanlara iki yılda bir Gaitada Gizli Kan tarama testleri yapılır ve 10 yılda bir kolonoskopi ile taranmalıdır. Kolonoskopi 51 ve 61 yaşlardaki kişilerde kolo-rektal kanser taramalarında önerilmektedir. Gaitada Gizli Kan Testi tüm Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Hekimleri ve KETEM de kimlik kartıyla gidildiğinde ücretsiz yapılmaktadır. Tarama Bir yılda bir uygulanacak.